MINKSTŲ BALDŲ VALYMAS NAMŲ SĄLYGOMIS
KAS, JEIGU… PATYS VALYSITE MINKŠTUS BALDUS?
Praktiniai patarimai, pagrįsti ilgamete patirtimi.
Minkšti baldai yra kiekviename bute; jie yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis ir būtinas komforto elementas. Tačiau naudojimo metu dėl įvairių priežasčių ant tekstilinių apmušalų gali atsirasti dėmių nuo maisto, išsiliejusių skysčių, vaikų išdykavimų ar naminių gyvūnų. Tokiais atvejais, žinoma, norisi kuo greičiau atsikratyti šių dėmių ir sugrąžinti mėgstamai sofai pradinę būklę. Juk nešvarumai ant baldų visada krenta į akis ir gadina bendrą interjero vaizdą. Taigi susiduriame su klausimu: kaip namuose efektyviai išvalyti sofą nuo dėmių, purvo, kvapo, katės ar kūdikio šlapimo, ar net kraujo?
Internete galima sutikti daugybę būdų ir stebuklingų vaistų, kuriais siūloma lengvai pašalinti tam tikrą dėmę (ar net atsikratyti katės šlapimo kvapo). Ypač aktyviai reklamuojama visiems gerai žinoma priemonė nuo dėmių ant kilimų ir baldų rausvame butelyje bei daugelis kitų. Tokios dėmių šalinimo priemonės dažnai vadinamos „profesionaliomis”, tačiau tai toli gražu nėra tiesa. Tai, kad priemonė yra koncentruota, dar nereiškia, kad ji profesionali! Vargu ar prekybos centruose ar kitose parduotuvėse rasite tikrą profesionalų cheminį valiklį. Tokių produktų galima rasti tik specializuotose prekybos vietose ir pas mus, jas turėtų naudoti apmokyti profesionalūs valytojai taikydami profesionalius valymo būdus ir technologijas kartu su profesionalia įranga.
Ypač verti dėmesio „receptai”, kaip išvalyti sofą actu, soda, spiritu, vandenilio peroksidu ir kitomis liaudiškomis priemonėmis. Jei nusprendėte savo minkštus baldus valyti savo rankomis, šiuos metodus reikėtų vertinti atsargiai. Perskaitykite likusią šio straipsnio dalį ir sužinokite, kodėl.
Rūpestingos šeimininkės dažnai nusiperka priemonę iš televizijos reklamos, skubėdamos atsikratyti dėmių ant sofos, drąsiai pila ir trina stebuklingąjį tirpalą į apmušalus. Kažkas mieliau renkasi liaudiškus metodus ir, perskaitę straipsnį internete, dėmes nuo naminių gyvūnėlių šlapimo gydo actu arba citrinos rūgštimi.
Deja, tokie veiksmai daugeliu atvejų tik pablogina situaciją. Remdamiesi ilgamete patirtimi valymo srityje, galime pateikti keletą dažniausiai pasitaikančių scenarijų pavyzdžių:
-
- Dėmė vis dar yra, tačiau ji išblukusi ir padidėjusi.
-
- Dėmė išnyko, tačiau išdžiūvus valikliui ji labai išsiplėtė nuo paties valiklio (galimai pažeisdama audinio dažus) – tai dažniausias atvejis.
-
- Dėmė buvo pašalinta, tačiau audinio dažai apdorotame plote taip pat nusitrynė.
Nuotraukose pateikti realūs pavyzdžiai, kaip klientai gali susidurti su savaiminio valymo pasekmėmis:
Dažniausi nesėkmingo savaiminio valymo pavyzdžiai – baltos sofos. Juk išvalyti baltą ar šviesią sofą namuose be likutinių dėmių yra sudėtinga. Nes jei ant šviesios spalvos baldų apmušalų užtepsite net visiškai skaidrų skystį ar valymo putas, joms išdžiūvus, tikėtina, kad dėl bendro nešvarumo ant medžiagos pluošto atsiras dėmių. O jei valymo priemonė yra agresyvi, dėmių ant sofos gali atsirasti dėl ištirpusių ir migravusių audinio dažų. Tokią žalą ištaisyti kur kas sunkiau nei išvalyti dėmes ir nešvarumus ant minkštų baldų.
Kartais vis dėlto įmanoma „sėkmingai” pašalinti dėmę pirmiau aptartais būdais, tačiau atkreipkite dėmesį, kad bet kuriuo atveju po tokios procedūros jūsų naudotas valiklis lieka apmušaluose. O dėmės, buvusios baldo paviršiuje, tiesiog įsigeria į užpildą. Dėmių valikliai paprastai pasižymi agresyvia šarmine aplinka, o likę audinyje ir nuolat jį veikdami, gali suardyti pluoštus ir esamos dėmės gali būti visam laikui užtvirtintos. Valymo priemonės džiūdamos audinio pluošte palieka lipnių likučių, kurie per trumpą laiką surenka dulkes ir vėliau sudaro tamsias dėmes arba dryžius.
Tačiau kaip iš tikrųjų galima patiems išvalyti minkštus baldus nerizikuojant sugadinti apmušalų? Jei ant sofos pateko skysčio (net šlapimo ar kraujo) arba maisto, šviežią dėmę reikia kuo greičiau išmirkyti ir nuvalyti sugeriančia šluoste arba švariu baltu skudurėliu. Šis paprastas veiksmas pašalins didžiąją dalį medžiagos nuo audinio ir audinio užpildo, todėl dėmė bus daug mažiau matoma, ir mažiau tikėtina, kad liks nuolatinė dėmė. Jei turite dulkių siurblį, patartina apmušalų plotą kelis kartus perskalauti švariu vandeniu ir nusausinti. Tai pašalins dėmes ir kitus vietinius nešvarumus nuo apmušalų, bet, deja, nepašalins įsisenėjusių sausų dėmių, bendro purvo, patamsėjusių vietų ar nemalonių kvapų.
Griežta rekomendacija: nebandykite pašalinti kvapų iš minkštų baldų buitiniais dėmių valikliais ir plovikliais! Jie jums visiškai nepadės, ypač jei tai yra naminių gyvūnėlių šlapimo kvapas. Tokiais atvejais kvapiosios medžiagos tik giliau įsigers, kvapas ateityje stiprės ir jo bus daug sunkiau atsikratyti. Dažnai nebrangios kvapų naikinimo priemonės iš naminių gyvūnėlių parduotuvių turi tokį pat nemalonų poveikį. Jei liaudiški metodai su acto rūgštimi ir amoniaku nesėkmingi, gyvūnų šlapimo žymes dažnai gali papildyti aštrus amoniako kvapas. Galų gale, norint atsikratyti šlapimo kvapo, reikia visiškai pašalinti kvapo šaltinį, t. y. kvapiąją medžiagą ištirpinti specialia priemone, o tada tirpalą visiškai ištraukti ir palikti baldus švarius. Norint pašalinti priemonę iš baldų apmušalų namuose, galima naudoti pakartotinį apdoroto ploto plovimo šluoste su plovikliu ir švariu vandeniu skalavimą. Tačiau nėra garantijos, kad buitinis dulkių siurblys pašalins visą tirpalą dėl nepakankamos jo galios.
Svarbus skirtumas tarp profesionalaus cheminio valymo ir savarankiško minkštų baldų valymo yra tas, kad visos naudotos cheminės medžiagos neutralizuojamos ir visiškai pašalinamos iš baldų kartu su nešvarumais. Šiam tikslui naudojame specialią įrangą – Italijoje, Vokietijoje ar JAV pagamintus profesionalius giluminio plovimo siurblius. Jų pagalba visa tekstilinė baldo dalis pakartotinai plaunama galingu įvairių valymo tirpalų srautu. Be to, kiekvienai dėmės rūšiai iš brangių specializuotų koncentratų naudojamas tinkamas dėmių valiklis. Nėra universalios priemonės, kuri pašalintų visas dėmes nuo visų medžiagų. Vienai sofai galima naudoti iki 10 cheminių medžiagų. Be to, jei užsisakėte cheminį valymą kitoje įmonėje ir atvykęs „meistras” per 40 minučių išvalė jūsų sofą naudodamas vieną priemonę, šios procedūros kokybė kelia didelių abejonių. Labiau tikėtina, kad šis greitas valymas ne neutralizavo ir visiškai nepašalino cheminės medžiagos (audinio kondicionieriaus), tuomet apmušalai liks šiek tiek lipnesni, šiurkštesni ir tikėtina, kad gana greitai užsiterš. Kad išvengtumėte nesėkmių, valymo įmonę rinkitės pasitikėdami jos specialistų profesionalumu ir patirtimi, nepatikėkite savo baldų abejotiniems meistrams.
Baldus galite valyti patys arba išsikviesti profesionalų valytoją. Rekomenduojame, jei nesate 100 % tikri, kad purvo atsikratysite patys, neeksperimentuoti! Nesėkmingų veiksmų žala gali gerokai viršyti profesionalaus cheminio valymo išlaidas. Tuo pat metu cheminis valymas gali sugrąžinti interjero daiktams gyvybę, o jo kaina yra kartus, o kartais ir dešimtis kartų mažesnė nei naujų baldų kaina.
Mūsų įmonė „AFC Pro” specializuojasi minkštų baldų, čiužinių ir kilimų cheminio valymo srityje. Mūsų specialistai turi nemažai patirties ir per daugelį metų susidūrė su pačiais įvairiausiais nešvarumais. Tačiau sudėtingiausios situacijos kildavo, kai klientas mėgindavo pats išvalyti minkštus baldus. Mes visada mielai padėsime jums atsikratyti bet kokių nešvarumų. Deja, jei apmušalų audinys buvo pažeistas cheminėmis medžiagomis arba specifinėmis dėmėmis, ne visada įmanoma ištaisyti žalą cheminiu valymu. Rūpinkitės savo baldais, laiku kreipkitės į profesionalus.